Poletni lutkovni pristan 2014

25. mednarodni lutkovni festival
9. avgust–1. september 2014
 

Poletni lutkovni pristan 2014


Četrt stoletja mednarodnih lutkovnih srečevanj v Mariboru


Poletni lutkovni pristan je Lutkovno gledališče Maribor pod umetniškim vodenjem Tineta Varla začelo prirejati z mislijo na kakovostno lutkovno ponudbo v času poletnih počitnic. Festival se je začel (leta 1990 na Lentu) skromno: z eno tujo in  štirinajstimi slovenskimi lutkovnimi predstavami. Že prihodnje leto je  število tujih in domačih predstav naraslo skoraj na trideset, z znatnim deležem predstav iz tujine. Hitro se je pričelo tudi sodelovanje s prireditelji podobnih festivalov po Sloveniji in v tujini. Izmenjava programa je omogočila veliko pestrejši program; gostili smo nekaj izjemno kakovostnih predstav, ki so danes uvrščene v lutkovne antologije: Baročna opera bratov Forman iz Prage, Ali Baba in štirideset razbojnikov Naivnega gledališča iz Liberca, Prinašalci semen Stephena Mottrama iz Velike Britanije, Uglasite si vilico, Hopla, kaj je v bubi in Vse, kar ima perje, leti Gledališča Drak iz Hradca Králové, Flamingo Bar Franka Soenhleja iz Nemčije, Gledališče Buchty a Loutky s Češke z njihovimi predstavami,  Stuffed Puppet Theatre z Nizozemske s predstavama Salome in Vampir, gledališče Wilde in Vogel iz Nemčije s Hamletfantasie, Gledališče Meiningen s Kositrnim vojakom, Green Ginger iz Velike Britanije s Frank Einsteinom, špansko gledališče Bambalina s predstavo Kraft, Yael Rasooly iz Izraela s predstavo Paper Cut, Kraljica barv iz Erfurta, švicarsko lutkovno umetnico Margrit Gysin z njenimi predstavami, Gledališče Refleksion z Danske in še veliko drugih.

Na festivalu so se zvrstile predstave z vsega sveta: Kitajske, Japonske, Tajske, Združenih držav Amerike, Mehike, Čila, Kolumbije, Brazilije, Irana, Izraela, iz večine evropskih držav, vsako leto pa tudi izbor najboljših slovenskih lutkovnih predstav. Sprva je bila glavnina festivalskega programa namenjena samo predstavam, sčasoma pa se je program širil tudi na spremljevalne lutkovne dogodke: ustvarjalne delavnice, razstave in lutkovne delavnice, kjer so otroci v enotedenskih delavnicah ustvarili lastno lutkovno predstavo.

Festivalska prizorišča so se selila z Lenta v atrij mariborskega gradu, na vrt kavarne Astoria, na Rotovški trg in končno znova na Lent v novo lutkovno hišo v Minoritih. Ob tem so bile številne predstave na ogled tudi na mestnih ulicah in trgih, v mestnem parku in v Umetnostni galeriji Maribor.

Časovno je festival doživel razvoj od dogajanja skozi vse poletje do bolj zgoščene oblike, ki je živa še danes in zajema avgustovske sobote in vsebinsko najbogatejši zadnji konec tedna, ko je na ogled glavnina festivalskega dogajanja.

Katarina Klančnik Kocutar


Program festivala

Oglejte si program festivala

Predstave, namenjene otrokom, bo z zlatimi zvezdicami ocenjevala otroška žirija. Predstavi, ki bo dobila največ zvezdic, bo podelila nagrado MAČEK IZ ŽAKLJA.

Vstop na prireditve je brezplačen. Za predstave v dvoranah LGM prejmete pri blagajni gledališča brezplačno vstopnico.


V času festivala
 

Od ponedeljka, 25. avgusta, do petka, 29. avgusta, od 10.00 do 12.00
OTROŠKA LUTKOVNA DELAVNICA
5+
Mentorica otroške lutkovne delavnice Sabina Šinko

Že vrsto let v okviru Poletnega lutkovnega pristana otrokom ponudimo možnost počitniškega ustvarjanja. Skupaj z njimi izberemo zgodbo in jo pod mentorskim vodstvom pripeljemo od izdelovanja lutk, vaj na odru … do nastopa pred občinstvom. Vsako leto izberemo drugačno lutkovno tehnologijo in se preizkusimo v igri, animaciji ter izzivamo svojo domišljijo.

Število udeležencev je omejeno, zato zbiramo prijave na e-naslov: info@lg-mb.si.
 

Od ponedeljka, 25. avgusta, do petka, 29. avgusta, od 16.00 do 18.00
DRUŽINSKA DELAVNICA
Mentorica družinske delavnice Nika Bezeljak

Družinske delavnice so novost, ki jo uvajamo v program Poletnega lutkovnega pristana. Pri ustvarjanju preproste lutkovne predstave vsak družinski član postori to, kar zmore in kar ga veseli. Posvetili se bomo igrivi, ustvarjalni poti in morebitnemu cilju – kratki predstavi.

Število udeležencev je omejeno, zato zbiramo prijave na e-naslov: info@lg-mb.si.
 

Od 9. avgusta do 1. septembra
VEČERKOV KOTIČEK

Večerko je prijatelj otrok in ima pripravljenih veliko zabavnih in poučnih nalog. V času pred predstavami in po njih se le pomudite v Večerkovem kotičku in si razgibajte počitnice s Poletnim Večerkom.

V sodelovanju s časopisno hišo Večer

Večer

 

Od 9. avgusta do 1. septembra
Prostorska postavitev
LUNIN SEN
Avtorica Nina Šulin

Lutke živijo v predstavah, živijo pa lahko tudi v posebnih prostorih in na drugačen način. Nina Šulin se kot umetnica giblje med gledališkimi predstavami kot ustvarjalka likovnih podob (lutk, kostumov, scenografij), ilustrira in deluje kot mentorica. V Lutkovnem gledališču Maribor podpisuje likovno podobo Letnih časov v Minoritski kavarni, ustvarjalno sodelovanje v projektu Studio MaMa in je avtorica dveh prostorskih postavitev na Poletnem lutkovnem pristanu leta (2010 in 2012).
 

Od 9. avgusta do 1. septembra
Razstava fotografij izbranih nagrajenih predstav PLP
25 ZLATIH ZVEZDIC

Ena od posebnosti in dragocenosti Poletnega lutkovnega festivala je otroška žirija. Ta vsako leto ocenjuje predstave, namenjene otroškemu občinstvu, z zlatimi zvezdicami. Vsak od petih članov žirije podeli vsaki predstavi od ene do pet zvezdic; le redke predstave prejmejo vseh 25 zvezdic. Na koncu festivala izberejo samo eno kot dobitnico glavne nagrade – mačka iz žaklja. S pomočjo fotografij se bomo sprehodili po spominu na predstave, ki so najbolj iskreno nagovarjale otroško občinstvo.
 

Od 9. avgusta do 1. septembra
Predstavitev projekta
UPORABA LUTKE V TERAPEVTSKE IN DIDAKTIČNE NAMENE

Izvajalec: Kulturno umetniško društvo MomentNa voljo bo slikovna predstavitev ter gradiva usposabljanj in pilotnih projektov, ki so bili izvedeni v okviru projekta ‘Izdelava lutke, lutka in lutkovna igra kot terapevtski in didaktični pripomoček’, ki ga KUD Moment razvija z različnimi terapevtskimi, pedagoškimi in produkcijskimi organizacijami, v vključitev pa vabi vse zainteresirane organizacije, delovne terapevte, pedagoške delavce, umetnike in druge.

(Projekt delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada prek Ministrstva za kulturo RS.)



Festivalski partnerji: 

Lutkovno gledališče Ljubljana, Mednarodni festival Lutke
ZAVOD ZA KULTURO IN PROMOCIJO Lendava
FESTIVAL EMONSKA PROMENADA Ljubljana
Mini teater Ljubljana: festival MINI POLETJE
TRNFEST Ljubljana
FESTIVAL PUF Koper
 

Organizacijski odbor Poletnega lutkovnega pristana:

Katarina Klančnik Kocutar, umetniška vodja (LGM)
Jason Smith, vodja tehnične službe (LGM)
Aja Kobe (LGM)
Elena Volpi (LGM)
Ajda Rooss (Mednarodni festival Lutke)
Irena Rajh Kunaver (Trnfest in Emonska promenada Ljubljana)
Maja Bavdaž (PUF Koper)
Robert Waltl (Mini poletje Ljubljana)


ORGANIZATOR

LUTKOVNO GLEDALIŠČE MARIBOR
Vojašniški trg 2 A, 2000 Maribor, Slovenija
Direktorica in umetniška vodja Mojca Redjko
Umetniška vodja in koordinatorka festivala Katarina Klančnik Kocutar
Telefon + 386 (0)2 228 19 70
Telefaks + 386 (0)2 228 19 78
E-naslov info@lg-mb.si
Splet www.lg-mb.si


PRIJAVE NA FESTIVAL POLETNI LUTKOVNI PRISTAN 2015

Na festival se lahko prijavijo poklicna lutkovna gledališča, neodvisne lutkovne skupine in posamezniki, ki naj poleg osnovnih tehničnih podatkov pošljejo še promocijski material, fotografije in posnetek predstave. Organizacijski odbor bo na festival povabil predstave po izboru selektorjev. Festival bo predstave odkupil. 
Prijave sprejemamo do 31. 12. 2014.

Kontaktna oseba
Katarina Klančnik Kocutar


Umetnostna galerija Maribor   ZPM   Večerko   Bel
Institut Ramon Llull Cvetličarna Tyrševa ulica Qlandia
Press Clipping d.o.o.   Ancora   Štajerc   Testing d.o.o.